WYCIECZKA DO MUZEUM MISYJNEGO

27  marca bieżącego roku  uczniowie naszej szkoły pod opieką p. A. Kruczek i p. B. Adamczyk odwiedzili   Muzeum Misyjne  Sióstr  Białych-Misjonarek Afryki.  Zorganizowana wycieczka przedmiotowa miała na celu  zwiedzanie muzeum misyjnego i spotkanie z misjonarką, która  kilkanaście lat spędziła w Tanzanii.

Udział wzięło 28 uczniów z klasy III , IV  oraz V.  Przewodniczką po domu zakonnym oraz muzeum była siostra Cecylia, która bardzo ciepło nas przywitała.  Wyjaśniła na początku, że nazwa „ Misjonarki Afryki” wiąże się z kontynentem, do którego zostały posłane.  Sala muzealna, w której spędziliśmy czas wypełniona  była różnorodnymi afrykańskimi  przedmiotami. Siostra w bardzo ciekawy sposób opowiadała  o pracy misjonarzy w Tanzanii.  Przedstawiła piękno krajobrazu  i warunki trudnej życia  Afrykańczyków. Dzieci miały możliwość obejrzenia wielu eksponatów: strojów afrykańskich, które noszą kobiety, dzieci oraz mężczyźni, piękną biżuterię wykonaną własnoręcznie przez kobiety, zabawki  wykonane przez dzieci. Zobaczyliśmy także różne instrumenty muzyczne,  bo z opowiadania siostry dowiedzieliśmy się że Tanzańczycy bardzo lubią śpiewać   i tańczyć.   Siostra  Cecylia w bardzo ciekawy sposób opowiadała  o życiu, kulturze    i zwyczajach ludzi, do których „siostry Białe” zostały posłane. Pracują tam jako pielęgniarki , nauczycielki, katechetki. Niosą Ewangelię przede wszystkim poprzez pomoc  w cierpieniu, pracę wśród trędowatych, zarażonych malarią oraz pomoc materialną   - żywność, ubrania, lekarstwa. „Czasem-  jak wspominała  s.Cecylia - aby dotrzeć do chorych, trzeba było w tym  upale  iść pieszo kilka godzin”. Poznaliśmy  bardzo ważną prawdę, że  każdy może być misjonarzem, oby tylko posiadał otwarte i dobre serce, wytężony wzrok i słuch, aby dostrzec człowieka potrzebującego pomocy i pospieszyć mu z pomocą. Dzieci miały możliwość nabycia za symboliczne pieniądze,  pamiątek pochodzących z Tanzanii i w ten sposób wesprzeć dzieło misyjne. Następnie udaliśmy się do kaplicy, gdzie siostra poprowadziła modlitwę w intencji misji. Wycieczka  zakończyła się słodkim poczęstunkiem .