BEZPIECZEŃSTWO UCZNIÓW W DRODZE DO SZKOŁY

Drogi uczniu codziennie rano wyruszasz w drogę do szkoły i codziennie wracasz do domu. Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego, aby być bezpiecznym każdego dnia

Pamiętaj :

1. Zawsze zatrzymuj się przed jezdnią.
  2. Spójrz w lewo.
  3. Spójrz w prawo.
  4. Ponownie spójrz w lewo.
  5. Możesz przejść na drugą stronę jezdni, pod warunkiem, że nie nadjeżdża żaden pojazd                       i nie występuje jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo. Podczas przechodzenia przez jezdnię, możesz unieść rękę, aby być bardziej widocznym.

Pamiętaj, że gdy wysiądziesz z autobusu szkolnego  lub samochodu, nie przechodź bezpośrednio przed lub za pojazdem. Jesteś wtedy niewidoczny dla kierowcy tego pojazdu.

BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

Szkoła to miejsce, gdzie uczysz się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Oprócz poznawania literek i cyferek, spędzasz też czas, bawiąc się na przerwach z przyjaciółmi. Pamiętaj, aby wybierać takie zabawy, które będą dla Was bezpieczne:

1. Postaraj się nie biegać po schodach i korytarzach. Biegając, możesz się przewrócić, pośliznąć lub wpaść na kogoś.
  2. Nie zjeżdżaj po poręczy! Możesz z niej spaść i mocno się potłuc.
  3. Pamiętaj, by ostrych przedmiotów nie używać do zabawy. Nie wymachuj nożem podczas posiłku, ani nożyczkami na lekcji plastyki.
  4. W trakcie zabawy: nie popychaj, nie bij i nie wyśmiewaj innych uczniów. Gdy ktoś postępuje tak wobec Ciebie, powiedz o tym rodzicom i nauczycielowi.
  5. Zabieranie komuś jego własności (zabawek, zeszytów, pieniędzy lub śniadania) nie jest zabawą. Powiadom nauczyciela i rodziców, gdy ktoś, bez Twojej zgody, odbiera Ci jakąś rzecz.
  6. Nie zabieraj do szkoły dużych sum pieniędzy. Możesz łatwo je zgubić.

Opracował:

pedagog  szkolny